Keçi Boynuzu Çayı Nasıl Yapılır?
10 Temmuz 2024

Keçi Boynuzu Çayı Nasıl Yapılır?

Keçi boynuzu, birçok hastalık için doğal bir şifa kaynağıdır. Özellikle prostat hastaları, sindirim sorunları olanlar, kemik erimesi ve diğer kemik hastalıkları, solunum yolu rahatsızlıkları gibi durumlarda yıllardır tercih edilen bir bitkidir. Keçi boynuzu, genel olarak Akdeniz iklimlerinde yetişen ve şifa kaynağı olarak bilinen ağaçlardan elde edilir. Ülkemizde de kullanım alanı oldukça yaygındır. Farklı yollarla tüketilebilir, ancak genellikle keçi boynuzu çayı yapılarak tüketilir. Keçi boynuzu çayı, herhangi bir yan etkisi olmadığından ve daha çok fayda sağladığından tercih edilir. Doğal bir şifa kaynağı olan keçi boynuzu çayının hazırlanışını ve miktarını sizler için açıklayacak olursak:

Keçi Boynuzu Çayı İçin Gerekli Malzemeler

  • 10 adet orta boy keçi boynuzu
  • 1 litre içme suyu
İlk olarak çaydanlığınızı alarak içine suyu aktarın ve normal bir şekilde kaynamasını sağlayın. Suyunuz kaynarken, keçi boynuzlarını temiz bir şekilde yıkayın ve küçük parçalara ayırın. Suyunuz kaynadıktan sonra, hazırlamış olduğunuz keçi boynuzlarını içine atarak altı-yedi dakika kadar kaynamaya bırakın. Keçi boynuzu çayı, kaynadıktan sonra iyice süzülerek cam veya plastik bir şişeye aktarılabilir. Süzmüş olduğunuz keçi boynuzu çayını isterseniz soğuk bir şekilde, isterseniz de sıcak bir şekilde tüketebilirsiniz. Bu şekilde hazırlamış olduğunuz keçi boynuzu çayını buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Ancak bu muhafaza süresi üç günü geçmemelidir. Üç günden sonra dolapta kalan çayı kullanmayın.

Hazırlamış olduğunuz çayı aşırıya kaçmadan, günde üç kere birer çay bardağı olarak tüketiniz. Şifasından daha çok faydalanmak istiyorsanız, her üç öğün yemekten önce aç karnına birer çay bardağı miktarında içebilirsiniz. Keçi boynuzu çayını isterseniz soğuk, isterseniz de tekrar ısıtarak sıcak tüketebilirsiniz. Bu şekilde hazırlamış olduğunuz keçi boynuzu çayını tüketebilirsiniz.

Önemli bir diğer husus ise, her ne kadar yan etkisi olmasa da hamile ve emziren annelerin hiçbir şekilde keçi boynuzu çayını tüketmemesi gerektiğidir. Çoğu hastalığa bir numaralı şifa kaynağı olan keçi boynuzu çayını bu şekilde hazırlayabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Halime

12 Mayıs 2024 Pazar

Keçiboynuzu çayı hamilelik içniyimidir

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Halime Hanım,

Keçiboynuzu çayı genellikle sağlık için faydalıdır, ancak hamilelik döneminde herhangi bir bitkisel çayı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Hamilelikte bazı bitkisel çaylar beklenmedik yan etkilere neden olabilir. Sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmenizi dilerim.

Sevgiler,

2. Cevap
cevap

Taybe

Keçi boynuzu çayı insan sağlığı için faydalıdır. Ama unutulmaması gereken bir husus vardır. Keçiboynuzu çayı her ne kadar yan etkisi olmasa da hamile ve emzirmekte olan annelerin hiç bir şekilde keçiboynuzu çayını tüketmemelidir. Çünkü bunun yan etkileri bebeğe zarar verebilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Keçi Boynuzu Tozu Ne İşe Yarar?

Keçi Boynuzu Tozu Ne İşe Yarar?

Haber Bülteni

Güncel

Keçi Boynuzu Çayı Nasıl Yapılır?

Keçi Boynuzu Çayı Nasıl Yapılır?

Güncel

Keçi Boynuzu Ağacı Nasıl Dikilir?

Keçi Boynuzu Ağacı Nasıl Dikilir?