Keçi Boynuzu Kabızlığa İyi Gelir mi?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Keçi Boynuzu Kabızlığa İyi Gelir mi?

Keçiboynuzu kabızlığa iyi gelir mi, Keçiboynuzunun, sıhhatli ve dengeli beslenmede çok mühim bir yeri vardır. Çok düşük oranda yağ içermektedir. Düşük kalorilidir. Yenildiğinde insanı uzun vakit tok tutar. Eskiden beri tanınan olumlu yönleri vardır. İshale karşı kusursuz takviyedir. Kabızlık şikâyeti olanların da tüketmesi gereken bir meyvedir. Belirli bir devre keçiboynuzu tüketenler, sindirim sistemlerinin nasıl harekete geçtiğini ve kabızlık probleminin de yavaş yavaş ve derli toplu bir şekilde nasıl ortadan kalktığını hayretle görebileceklerdir. Kısaca hem ishal hem de kabızlık şikâyetlerine karşı kullanılır. Dengeli ve sıhhatli beslenmenin bilincinde olan birçok bilim adamı çikolata, kek ya da kremalı pasta yerine harnup yani keçiboynuzunu tercih etmektedirler.

Kabızlık, bireyin büyük tuvalet ihtiyacını yapamaması, normale göre nadir yapması ya da ihtiyacını gidermede kimi zorluklar yaşaması olayıdır. Kabızlık, toplumda sıkça görülen bir problem olup, şayet ciddi bir hastalık sebebiyle kabızlık oluşmuyorsa, kabızlığın çözümü basittir. Çözümü basit olmasına rağmen, birtakım alışkanlıklarda ısrar edilirse, kabızlık bozukluğu bir grup problemlere sebep olabilir. Bunun en tipik örneği ise dışkının bağırsaklarda katılaşması sonucunda meydana gelen bağırsak düğümlenmesi gibi problemlere sebep olabilir. Düzenli beslenmeme, yeteri kadar su ve sulu gıdaler tüketilmemesi, stres, sindirim bozuklukları, bağırsak tembelliği, basur ve hormonsal sebepler kabızlığa sebep olmaktadır. Karında ağrı ve şişlik, gaz ortaya çıkmaktadır.

Kabızlık için keçiboynuzu çayı

Kabızlık bozukluğuna karşı keçiboynuzundan basitçe hazırlayabileceğiniz bu çayı tüketmek, bu bozukluğu gidermekte gerektiğince yarar sağlayacaktır. 1 su bardağı suya 10 gr taze keçiboynuzu ufalanır ve eklenir. 10 dk. Kaynatılır ve ılındıktan sonra gün içerisinde 3 bardak kadar içilir. Kavrulmuş keçiboynuzu tozundan kaynatarak elde edeceğimiz pekmez çayı kabızlık tedavisinde çok etkili bulunduğu bilinmektedir. Harnup gıda lifleri bileşikler yönünden varlıklıdır. Keçiboynuzu bilhassa çocukların kabızlık problemini giderici olarak kullanılır. 1 çay kaşığı keçi boynuzu pekmezi ılık suda karıştırılır ve sabahları yemekten önce 1 çay bardağı kadar 3 öğün içirilerek kabızlığın giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Keçiboynuzunun içerdiği kalsiyum oranı

Pekmezin yüksek oranda barındırdığı kalsiyum içermiş olması kolon kanserini engelleyebileceği öngörülmektedir. Hemde kanser tümörlerine karşıda çok etkili olabileceği gözlenmiştir. Bir çorba kaşığı pekmezin mühim ölçüde antioksidan ve manganez içerdiğinden, manganez serbest radikallere karşı çok etkin koruma sağlar. Pekmezin içerdiği karbonhidrat ve yağlar, insan bedeninde yüksek civarda enerjiye dönüşür. İçeriğindeki varlıklı miktardaki demir, enerji depolanmasına yardımcı olmasından ve kabızlığı engelleme gibi yararlarından ötürü tüketilmesi gereken yiyeceklerin başında gelir.

Keçi Boynuzu Kabızlığa İyi Gelirmi Yorumları

soru

Oğuz

19 Nisan 2024 Cuma

Normal insanlara göre biraz fazla kabızlık ile uğraşan bir insanım. Keçi boynuzunun burada yazdığı gibi kabızlığa iyi geldiğini bir kaç arkadaşımdan da duydum. Ancak keçi boynuzunu bir türlü sevemedim. Kokusu beni rahatsız ediyor. Benim merak ettiğim şey bu keçi boynuzunun hapını kullansam da aynı etkiyi gösterir mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Oğuz Bey,

Keçi boynuzu hapları, keçi boynuzunun doğal formuna benzer faydalar sağlayabilir. Ancak, her takviye aynı etkiyi göstermeyebilir ve kişisel tolerans farklılıkları olabilir. Hapları denemeden önce bir doktora veya eczacıya danışmanızı öneririm. Ayrıca, diyetinize daha fazla lif eklemek ve yeterli su tüketmek de kabızlık sorununuza yardımcı olabilir.

Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Keçi Boynuzu Özü Nedir?

Keçi Boynuzu Özü Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Keçi Boynuzu Astım Tedavisi

Keçi Boynuzu Astım Tedavisi

Keçi Boynuzu Çayı Nasıl Yapılır?

Keçi Boynuzu Çayı Nasıl Yapılır?

Keçi Boynuzu Pekmezi Tarifi ve Malzemeleri

Keçi Boynuzu Pekmezi Tarifi ve Malzemeleri

Hamilelikte Keçi Boynuzunun Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Keçi Boynuzunun Faydaları Nelerdir?

Keçi Boynuzu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keçi Boynuzu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?