Bronşite Keçi Boynuzu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
26 Haziran 2024

Bronşite Keçi Boynuzu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bronşite Keçi Boynuzu

Bronşit tedavisinde kullanılabilecek doğal ve bitkisel yöntemlerden biri de keçi boynuzu kürüdür. Bilim insanları, bitkisel takviyelerin insan vücudu üzerindeki olumlu etkilerini uzun yıllardır araştırmaktadır. Bu takviyelerden biri de bronşit tedavisinde kullanılan keçi boynuzu kürüdür.

Alerjik Bronşit (Astım) ve Soluk Borusu Reaksiyonları

Alerjik bronşit, toplumda genellikle astım olarak bilinir ve soluk borusunun aşırı duyarlılığı ile karakterizedir. Solunan havayı akciğerlerin hava keseciklerine ulaştıran soluk borusunun çevresi mukoza tabakası ile kaplıdır. Bu tabaka, gün içinde defalarca vücut için yabancı maddelerle temas eder. Alerjik bünyeye sahip kişilerde soluk borusu, bu yabancı maddelere karşı aşırı reaksiyon gösterebilir. Bu aşırı reaksiyon sırasında soluk borusu kasları kasılır, salgıladığı sıvı miktarı artar ve sonuç olarak nefes yolu daralır, bu da nefes almayı zorlaştırır.

Keçi Boynuzu Kürünün Malzemeleri

  • 6-7 adet koyu kahverengi ve orta boy keçi boynuzu
  • Yarım litre su

Keçi Boynuzu Kürünün Hazırlanışı

Keçi boynuzlarının mutlaka koyu kahverengi olmasına dikkat edilmelidir. Açık renkli keçi boynuzlarının tedaviye katkı oranları koyu renkli olanlarına göre daha azdır. Keçi boynuzlarını soğuk su ile güzelce yıkayıp ufak parçalara bölün. Bu arada yarım litre suyu kaynamaya bırakın. Su kaynadıktan sonra ufak parçalara ayırdığınız keçi boynuzlarını kaynayan suyun içine ilave edin. Kısık ateşte 8-9 dakika kaynattıktan sonra soğuması için ocaktan alın ve bir kenarda kendiliğinden soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra suyunu güzelce süzün. Süzdüğünüz suyu bir cam şişeye doldurun ve bu suyu 3 günü aşmayacak şekilde buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. 3 gün sonunda tekrar taze olarak hazırlamanız gerekmektedir.

Keçi Boynuzu Kürünün Uygulanması

Yetişkinler her sabah kahvaltıda ve akşam yemeğinden önce 1 çay bardağı keçi boynuzu küründen içebilir. 5-12 yaş arası çocuklar ise alerjik astım ve bronşit mevcutsa yalnızca kahvaltıdan önce 1 çay bardağı tüketmelidir.

Uygulama Süresi

Keçi boynuzu kürü, aralıksız 20 gün boyunca uygulanabilir. 20 günün ardından 15 gün süresince 1 çay bardağı keçi boynuzu kürüne yaklaşık bir çay kaşığı kadar bal ilave edilerek aynı şekilde sabah ve akşam içilmelidir.

Ekstra Bilgiler ve Uyarılar

Keçi boynuzu kürünün yanı sıra, bronşit tedavisinde sigara kullanımı kesinlikle bırakılmalıdır. Sigara, bronşit semptomlarını daha da kötüleştirir ve tedavi sürecini uzatır. Ayrıca, düzenli olarak yapılan solunum egzersizleri ve bol sıvı tüketimi de tedaviye destek olabilir. Bronşit belirtileri devam ederse veya kötüleşirse mutlaka bir sağlık profesyoneline danışılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Elvida

21 Nisan 2024 Pazar

Selamun aleyküm benim bir kaç gündür boğazım sızlıyor ve bir şey takılmış gibi beni çok rahatsız ediyor. Sürekli gıcık tutmuş gibi boğazımnı ortasında sürekli yutkunmaya çalışıyorum, O da boğazımı tahriş ediyor. Benim size sorum keçi boynuzu boğazımın tahrişine bir faydası olabilir mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Aleyküm selam, boğaz tahrişi ve gıcık hissi için keçi boynuzu faydalı olabilir. Keçi boynuzu antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olup boğazı rahatlatabilir. Sütle kaynatıp içebilir ya da keçi boynuzu pekmezini tüketebilirsiniz. Ancak, şikayetleriniz devam ederse bir doktora başvurmanızda fayda var. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Keçi Boynuzunun Faydaları ve Zararları?

Keçi Boynuzunun Faydaları ve Zararları?

Keçi Boynuzu Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keçi Boynuzu Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keçi Boynuzu Pekmezi Nasıl Tüketilmeli?

Keçi Boynuzu Pekmezi Nasıl Tüketilmeli?

Keçi Boynuzu Nasıl Kaynatılır?

Keçi Boynuzu Nasıl Kaynatılır?

Keçi Boynuzu Çayı Nasıl Yapılır?

Keçi Boynuzu Çayı Nasıl Yapılır?

Güncel

Dr İbrahim Saraçoğlu Keçi Boynuzu

Dr İbrahim Saraçoğlu Keçi Boynuzu

Güncel

Keçi Boynuzu Suyunun Faydaları Nelerdir?

Keçi Boynuzu Suyunun Faydaları Nelerdir?