Keçi Boynuzu Çekirdeği Yenir mi?
11 Temmuz 2024

Keçi Boynuzu Çekirdeği Yenir mi?


Keçi boynuzu çekirdeği, dünyadaki en sert çekirdeklerden biridir. Diş ile kırılması kesinlikle mümkün değildir. Bu yüzden böyle bir şeyi asla denememelisiniz; aksi takdirde dişiniz hasar görebilir. İlginç bir şekilde, tüm keçi boynuzu çekirdeklerinin ağırlığı değişmez bir şekilde aynıdır. Yani bir keçi boynuzu çekirdeği, diğer keçi boynuzu çekirdeklerinden ne 1 gram eksik ne de 1 gram fazladır. Keçi boynuzu çekirdeği, genellikle sert bir çekirdek olma özelliğinden dolayı süs eşyalarının yapımında, tesbih ve aksesuar yapımında kullanılmaktadır.

Keçi Boynuzu Çekirdeği Faydaları Nelerdir?

Arapça adı "kırat" olan keçi boynuzu çekirdeği, uzun yıllar boyunca ağırlık ölçüsü olarak kullanılmıştır. Çünkü doğada ağırlığı değişmeyen tek tohum keçi boynuzu çekirdeğidir. Keçi boynuzu çekirdeği çok uzun süreler suda bekletildiğinde ancak filiz vermektedir. Çok kuru ve sert olmasından dolayı içine suyu çok geç alabilmektedir. Bu kadar sert bir çekirdek nasıl tüketilir diye düşünebilirsiniz. Çekirdekleri ancak öğüterek tüketmek mümkündür. Keçi boynuzu çekirdeğinin tüketilmesi vücuda son derece faydalı etkiler yapmaktadır. Kolesterol ve kafein içermeyen keçi boynuzu çekirdeği, kalsiyum bakımından son derece zengindir. Keçi boynuzu çekirdeği, süt ile kıyaslandığında sütten 3 kat daha fazla kalsiyum içermektedir. Kalsiyumun kemik ve dişler için önemini söylememize bile gerek yoktur. Bu nedenle keçi boynuzu çekirdeği rahatlıkla tüketilebilir. Yaşlı kişiler, kemik erimesinin önlenmesi için keçi boynuzu çekirdeğini mutlaka tüketmelidirler. Keçi boynuzu çekirdeğinin içeriğinde A, B ve E vitaminlerinin yanı sıra fosfor minerali de bulunmaktadır. Bu sayede pek çok rahatsızlığa karşı direnç sağlamaktadır. Yine içeriğindeki zengin çinko minerali bakımından, 1 su bardağı su ile kaynatılarak tüketildiğinde vücuttaki testosteron hormonunun seviyesini artırmaktadır. Ayrıca keçi boynuzu çekirdeğinin tüketilmesi, astım ve nefes darlığı şikayeti olanlarda da olumlu etki yaratmaktadır. Ancak, bu tür şikayetleri olan kişilerin mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Keçi Boynuzu Çekirdeğinin Diğer Kullanım Alanları

Glutene duyarlı çölyak hastaları, pasta, börek ve kurabiye yapımında keçi boynuzu ve keçi boynuzu çekirdeğini öğüterek un niyetine kullanabilirler. Son zamanlarda keçi boynuzu çekirdeği, kahve olarak da sıklıkla tüketilmektedir. Yorgunluğa son derece iyi gelen keçi boynuzu çekirdeği, aynı zamanda vücuda giren ağır metal, zirai ilaç atıkları ve radyasyon gibi zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırma özelliğine sahiptir.

Sonuç

Keçi boynuzu çekirdeği, besin değeri yüksek ve sağlık açısından birçok faydası olan bir besindir. Ancak sert yapısı nedeniyle doğrudan tüketilmemelidir. Öğütülerek veya farklı şekillerde işlenerek tüketilmesi, sağlık açısından daha güvenli ve faydalıdır. Özellikle kemik sağlığı, astım ve nefes darlığı gibi sağlık sorunlarında olumlu etkiler gösterdiği bilinmektedir. Keçi boynuzu çekirdeği, aynı zamanda glutensiz beslenme için de ideal bir alternatiftir. Sonuç olarak, keçi boynuzu çekirdeği, dikkatli ve doğru bir şekilde tüketildiğinde, sağlığınıza birçok fayda sağlayabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Osmn

27 Nisan 2024 Cumartesi

KOlay gelsin. Keçiboynuzu çekirdeği nasıl kaynatılır. Ne kadar suya ne kadar çekirdek konulur

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Osmn,

Keçiboynuzu çekirdeğini kaynatmak oldukça basittir. Öncelikle kullanacağınız su miktarını belirleyin. Genellikle 1 litre suya yaklaşık 10-15 adet keçiboynuzu çekirdeği kullanılır. Çekirdekleri yıkayıp temizledikten sonra suya ekleyin ve kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra altını kısarak 20-30 dakika daha kaynatmaya devam edin. Ardından çekirdekleri süzüp suyunu kullanabilirsiniz. Afiyet olsun!

2. Cevap
cevap

Heybet

10 adet keçi boynuzu çekirdeği 1 bardak su ili kaynatılır ve içilir

3. Cevap
cevap

Yunus Kaya

Keçi boynuzu çekirdeği sağlık açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu besini tüketen kişi rahatsızlık durumuna göre çok kaynatarak tüketebilmektedir. Bunun yanı sıra kaynatmaya gerek kalmadan, öğütülerek bu besin tüketilir. Yaklaşık olarak 7-8 adet çekilen keçi boynuzu çekirdeği bal ile karıştırılması sonrasında sağlığınızı korumanızda etkili olacaktır.

soru

Armağan

24 Nisan 2024 Çarşamba

Keçi boynuzu çekirdeğini suda bekletiyorum. Suda yumuşuyor ve badem gibi oluyor. Sonra da sabahları 1veya 2 adet yiyoruz. Faydası var mı? Suyun içinde bekleyince kahverengi bir sıvı bırakıyor çekirdek. Bu sıvı kokuyor. Bunu da tüketmenin faydası var mı?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Armağan, keçi boynuzu çekirdeğini suda bekletip tüketmekle ilgili sorunuz oldukça ilginç. Keçi boynuzu çekirdeği, lif ve antioksidan açısından zengindir, bu nedenle sağlık açısından faydalı olabilir. Ancak, suda bekletildiğinde çekirdeklerin saldığı kahverengi sıvının kokması, bakteriyel veya kimyasal bir reaksiyonun belirtisi olabilir ve bu nedenle tüketilmesi tavsiye edilmez. Her iki durumda da, keçi boynuzu çekirdeklerini tüketmeden önce bir uzmana danışmanızda fayda var. Sağlıklı günler dilerim!

2. Cevap
cevap

Şahbaz

Elbette keçiboynuzu suyu insan sağlığı için oldukça faydalıdır. İçerisinde ihtiva ettiği vitamin ve minarel sayesinde sizin günlük enerji ihtiyacınızı karşılar. O yüzdem kendiniz halsiz be yorgun hissettiğinizde tüketebilirsiniz Ayrıca sindirimi düzenler kalorisi düşük olduğu ve içerisinde yağ barındırmadığı için diyet listesine de rahatlıkla girebilir. Bazı hastalıklar için de şifa kaynağıdır.

soru

Ferhat

22 Nisan 2024 Pazartesi

Keçi boynuzu. Çekirdeği öğütme şart mı.. Tutsak da aynı etkiyi faydayı. Göstermezmi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ferhat Bey,

Keçi boynuzu çekirdeğinin öğütülmesi, faydalarını daha etkin bir şekilde ortaya çıkarmak için önerilir. Çekirdekleri tutsak da kullanabilirsiniz, ancak öğütüldüğünde faydalı bileşenlerin emilimi daha kolay olur.

soru

Burcu

12 Nisan 2024 Cuma

Çekirdeklerinin hep aynı büyüklük ve ağırlıkta olması yalan, efsane; biraz önce yediğim keçi boynuzunun bile içinden çıkan çekirdeklerin hepsi farklı büyüklükte

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Burcu,

Görüşünü paylaştığın için teşekkürler. Doğada her şeyin tamamen aynı olması pek mümkün değil; bu tip farklılıklar gayet normal. Keçi boynuzu çekirdeklerinin de farklı büyüklükte olması bu doğal çeşitliliğin bir örneği.

Selamlar,

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Keçi Boynuzu Özü Nedir?

Keçi Boynuzu Özü Nedir?

Keçi Boynuzu Tozu Faydaları Nelerdir?

Keçi Boynuzu Tozu Faydaları Nelerdir?

Keçi Boynuzu Nasıl Tüketilmeli?

Keçi Boynuzu Nasıl Tüketilmeli?

Keçi Boynuzunun Hamilelere Faydaları Nelerdir?

Keçi Boynuzunun Hamilelere Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzunun Cinselliğe Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzunun Cinselliğe Faydaları Nelerdir?

Güncel

Keçi Boynuzu Tozu Nasıl Kullanılır?

Keçi Boynuzu Tozu Nasıl Kullanılır?

Güncel

Keçi Boynuzu Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Keçi Boynuzu Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Güncel

Keçi Boynuzu Çekirdeği Yenir mi?

Keçi Boynuzu Çekirdeği Yenir mi?