Keçi Boynuzunun Hamilelere Faydaları Nelerdir?
27 Haziran 2024

Keçi Boynuzunun Hamilelere Faydaları Nelerdir?

Keçi Boynuzunun Hamilelere Faydaları

Keçi boynuzu, hamileler için pek çok fayda sunan değerli bir besin maddesidir. Keçi boynuzu, ülkemizde en fazla Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde yetişmektedir. Sert bir yapıya sahip olsa da, tatlı bir yemiştir. Hamileler, keçi boynuzunun kendisini doğrudan tüketebilirler. Ancak sert yapısı nedeniyle zorlanırlarsa, keçi boynuzu pekmezi gibi işlenmiş ürünleri tercih etmeleri önerilir. Faydalarından maksimum seviyede yararlanabilmek için doğru ürünleri seçmek ve doğru şekilde tüketmek büyük önem taşır. Ayrıca keçi boynuzunun süt ve türevi ürünlerle birlikte tüketilmemesi ve şeker içerdiği unutulmamalıdır. Eğer anne adayında şeker hastalığı veya hamilelik şekeri mevcutsa, doktora danışarak kontrollü bir şekilde tüketmelidir.


  • Hamilelik dönemi, anne adayları için hem güzel hem de bazı sağlık problemlerinin yaşanabileceği bir dönemdir. Bu dönemi en az riskle atlatmak isteyen anneler, herhangi bir sağlık problemi olmasa bile, aşırıya kaçmamak kaydıyla günlük belirli bir miktar keçi boynuzu yemeleri kendilerini daha güçlü ve enerjik hissetmelerini sağlar.
  • Hamilelik dönemi, normal insan vücudu ile kıyaslandığında daha zayıf bir yapıya sahip olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Özellikle hamilelik evresi soğuk kış günlerine denk gelen anne adaylarının solunum yolu enfeksiyonu gibi basit vakalardan korunması gerekir. Bunun için bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi lazımdır. Keçi boynuzu sayesinde anne adayları bu tarz enfeksiyonlara karşı ilaç almak zorunda kalmadan korunabilirler.
  • Keçi boynuzunun en bilinen önemli faydalarından biri kansızlığa iyi gelmesidir. Hamilelik döneminde anne adaylarının kansızlık yaşama riski fazladır. Kullanılan ilaçlara ilave olarak mutlaka keçi boynuzu pekmezi tüketmeleri önerilir. Ayrıca böyle bir sorun olmasa dahi doğum sonrası yaşanma ihtimali her zaman bulunmaktadır. Bu nedenle kan depolarının dolu olması önemlidir.
  • Keçi boynuzunun hamilelere faydalarından biri de kalsiyum, çinko, magnezyum ve potasyum açısından zengin olmasıdır. Belirli dönemlerde anne adaylarında görülen kramplardan kurtulmak için yenilmesi önerilir. Çünkü bu krampların en temel sebebi magnezyum eksikliğidir.
  • Keçi boynuzu, anne karnındaki bebek için de çok faydalıdır. Özellikle damar gelişimi için tavsiye edilir.
  • Anne adayının kalp sağlığı için oldukça faydalı olan keçi boynuzu pekmezinin günde iki kez aç karnına birer tatlı kaşığı alınması gerekir.

Keçi boynuzunun işlenmemiş halini yemek daha faydalıdır. Ancak doğrudan tüketemiyorsanız, pekmez veya özünü tercih edebilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Keçi Boynuzu Tozu Ne İşe Yarar?

Keçi Boynuzu Tozu Ne İşe Yarar?

Haber Bülteni

Güncel

Keçi Boynuzu Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Keçi Boynuzu Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Güncel

Keçi Boynuzunun Hamilelere Faydaları Nelerdir?

Keçi Boynuzunun Hamilelere Faydaları Nelerdir?

Güncel

Keçi Boynuzu Spermi Artırır mı?

Keçi Boynuzu Spermi Artırır mı?