Keçi Boynuzu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Keçi Boynuzu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keçi Boynuzu, ülkemizde Akdeniz ikliminin yaygın olduğu bölgelerde yetişen çekirdekli ve yassı bir yapıya sahip olan bir gıa olup, baklagiller ailesine yer alır. Keçi boynuzu aktarlarda sıkça karşılaştığımız ve bazen toz halinde bazen pekmezi bazense dalından koparılarak kurutulmuş biçimde satılan bir besindir. Keçi boynuzu ülkemizde bolca bulunmakla beraber tüketilmesinde birçok hastalığa iyi gelen bir mucizedir.

Keçi boynuzu özellikle mide ve bağırsak rahatsızlıklarında midedeki şişliği aldığından tedavi edici bir özelliği vardır. Bunun yanında diş ve diş eti hastalıklarında, öksürük ve balgam sorunu olanlarda da fayda göstermektedir. Kansızlık sorunu yaşayanların keçi boynuzu pekmezi tüketmesi hem kanın temizlenmesi hem de kansızlığa iyi gelmesi açısından çok faydalıdır. Keçi boynuzu tozunun iştah açıcı özelliği de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra keçi boynuzunun hafıza güçlendirme ve dikkat sorununa da iyi geldiği bilinmektedir. Keçi boynuzu ara öğün olarak meyve ya da çerezin yanında atıştırabileceğiniz bir gıda olması yanında sıcak suyun içinde biraz parçalayarak da sıvı halde tüketmeniz de gerekmektedir. Kemik erimesi yaşayan kişilerin de keçi boynuzu tüketmesi bu sürecin yavaşlatılmasında yarar sağlar. Düzenli bir şekilde keçi boynuzu tüketirseniz akciğer kanserine yakalanma riskiniz de azalır.

Keçi boynuzunu tüketmekte zorluk çekiyorsanız yumuşatılmış keçi boynuzunu ya da tozunu süt ve bal ile karıştırarak da tüketebilirsiniz. Kış aylarında bolca keçi boynuzu tüketmeniz bağışıklık sisteminizin daha güçlü olmasını ve hastalıkları yenmenizde size yardımcı olan baş gıdalardandır. Sağlıklı bir yaşam için bol miktarda keçiboynuzu tüketmelisiniz. Keçi boynuzu hastalıklarla savaştığı gibi gün içerisinde daha dinamik olmanıza da yardımcı olur.

Keçi Boynuzu Yorumları

soru

KARTAL

04 Haziran 2024 Salı

SİZCE KEÇİ BOYNUZU CİNSEL SIRASINDA GEÇİKTİRME SAĞLAR MI ?

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Bu konuda kesin bir sonuca varabilmek için daha fazla bilimsel araştırma gereklidir. Ancak keçi boynuzunun bazı sağlık yararları olduğu bilinmektedir. Size en doğru bilgiyi doktorunuz verecektir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Keçi Boynuzu Ağacı Türleri ve Özellikleri

Keçi Boynuzu Ağacı Türleri ve Özellikleri